A gasztroszkópia (gyomortükrözés, gastroscopia) a tápcsatornai endoszkópia egyik fajtája. Nevezik felső pánendoszkópiának is, hiszen a garat, a nyelőcső, a gyomor teljes, a nyombél felső szakaszának vizsgálatára alkalmas.

A vizsgálat előtt semmiféle táplálék, folyadék nem fogyasztható. A vizsgálatot megelőző napon bármi megehető, megiható éjfélig, a vizsgálat napján még egy pohár tejet sem szabad magunkhoz venni. A reggeli órákban rendszeres szedett gyógyszerek bevételét föltétlenül kell egyeztetni a vizsgálatot javasló orvossal.
A vizsgálat megfelelő gyakorlattal elvégezve fájdalmatlan. A kellemetlenséget a gyomornak a levegővel való felfújása jelenti, illetve az ennek következtében kialakuló hasi feszülés, mely miatt célszerű a szoros nadrágszíjat, szoknyát meglazítani.
Igen kellemetlen lehet a böfögés, öklendezés kényszere, melyet a vizsgálat előtt adott (sajnos, meglehetősen keserű) érzéstelenítő oldatnak a garat területére való juttatásával mérsékelnek.
A vizsgálat alatt a szájban képződő nyálat nem célszerű lenyelni, hiszen az a légutakba juthat, és így kínzó köhögési kényszert vált ki. Legegyszerűbb ezt a szájnyíláson át kicsorgatni az arc alá helyezett lepedőre, papírvattára.

Nem kell attól tartani, hogy a gyomortükröző eszköz nem juttatható le a gyomorba, hiszen ennek átmérője lényegesen kisebb, mint az általában lenyelt falaté. Ha valakinek szűkülete van (ilyenkor sok esetben már csak folyadékot képes lenyelni), akkor a szűkült területig történik az endoszkópos vizsgálatot. (A szűkület megvizsgálása igen értékes infomációt nyújthat.)
Vénás injekció beadása után bódított állapotban is elvégezhető a gyomortükrözés. Ennek föltétele (ha járóbetegként történik a vizsgálat), hogy jöjjön kísérő, aki a vizsgálat befejezése után (ha az orvos elbocsáthatónak ítéli meg a beteget) a páciensnek segítséget nyújt a közlekedésben. Hazaérkezéskor a legcélszerűbb még egyet bólintani.

Nagyon lényeges, hogy a bódítást követően ne vállakozzunk gépkocsivezetésre illetve semmilyen veszélynek ne tegyük ki magunkat!
A vizsgálat után előfordulhat hányinger, hasi feszülés, egy-két napig nyeléskor a torokban némi kellemetlenségérzés, mindezek maguktól elmúlnak. Abban az esetben, ha hasi vagy mellkasi fájdalom, csuklás, véres hányás, szurokfekete széklet, láz jelentkezne, haladéktalanul értesíteni kell a vizsgáló orvost!
Gyomortükrözés árak
Gyomortükrözés (gasztroszkópia):
55.000 Ft
Gyomortükrözés és vastagbéltükrözés együtt:
140.000 Ft
Bódítás (éber sedatio):
10.000 Ft
Biopsia (mintavételi helyenként) szövettani vizsgálattal:
15.000 Ft
Mivel rendelőnkben terápiás beavatkozásokat (pl. polipok eltávolítása) is el tudunk végezni, javasoljuk, hogy ezekre ne egy második vizsgálat során kerüljön sor, hanem már az első endoszkópia során. Ezek a beavatkozások (pl. nagy polipok eltávolítása) többletköltséggel járnak.
Nagy számú polipeltávolítás / szövettani vizsgálat esetén a vizsgálatok díja maximálva van, azaz a díj nem haladja meg:
- Gyomortükrözés esetén a 110.000 Ft-ot
- együtt végzett gyomortükrözés és vastagbéltükrözés esetén a 250.000 Ft-ot.
Megjegyzés: a belgyógyászati és gasztroenterológiai szakrendelésen, mivel a rendelőben nincs kártyaleolvasó, készpénzzel kell készülni.
Időpontfoglalás gyomortükrözésre
Dr. Patai Árpád belgyógyász-gasztroenterológus gyomortükrözésére időpontot foglalni hétfőtől péntekig 14 és 17 óra között az alábbi telefonszámon lehet:
Telefonszám: +36 20 387 68 08
A magánrendelő a szombathelyi Vitalitas Egészségközpontban található.
A Vitalitas Egészségközpont előtti zsákutca ingyenes parkoló. Ha esetleg nincs hely, a körforgalomtól Kőszeg felé (11-es Huszár út 37.) lévő bevásárlóközpont parkolójában szintén díjmentesen leállítható az autó.
A rendelő az udvaron található. A bejárat melletti csengő megnyomása utáni berregő hangra lehet a kapuszínen át bejutni.
